سامانه جامع اطلاعات تعمیرکاران لوازم خانگی تهران

چرا یخچال به صدا می‌افتد؟

سر و صدای زیاد یخچال، گذشته از ایجاد آلودگی صوتی آزاردهنده، هشداری است در مورد وجود یک نقص یا مشکل در یکی از قسمت‌ها یا اجزای یخچال. این نقص ممکن است گاه آن‌قدر جدی باشد که باعث از کار افتادن تدریجی یخچال شود. در صورت مواجه شدن با آن باید به علت صدای یخچال پی برد و نسبت به تعمیر آن اقدام نمود. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید با برخی از علل رایج سر و صدای یخچال آشنا شوید.

علت صدای یخچال چیست؟

شاید بتوان گفت که یکی ازشایع‌ترین عواملی که باعث ایجاد سر و صدای زیاد یخچال می‌شود، تراز نبودن سطح زیرین یخچال است. یخچال‌ها در خانه‌های مسکونی معمولاً در آشپزخانه قرار داده می‌شوند و کف این قسمت از خانه عموماً کاملا مسطح نبوده و دارای اندکی شیب به سمت راه آب کف آشپزخانه است. مسطح نبودن کف آشپزخانه ممکن است باعث شود تا یخچال در حالت تراز قرار نگیرد و در نتیجه حین کار سر و صدای زیادی تولید کند. چنانچه علت صدای یخچال تراز نبودن محل قرار گرفتن آن باشد، با تغییر مکان قرار گرفتن یخچال و امتحان آن در حالت‌های مختلف بایستی صدای یخچال قطع شود. درصورتی‌که یخچال در هر حالتی که قرار می‌گیرد، همچنان تولید صدا می‌کند و تغییری در شدت صدای آن نیز ایجاد نمی‌شود، به احتمال زیاد این سر و صدا ناشی از علت دیگری است.

یکی از دیگر عللی که ممکن است منجر به ایجاد صدای یخچال شود، قرار گرفتن برخی از اشیاء و ظروف داخل یخچال، به گونه‌ای است که با لرزش و حرکت این اجسام داخل یخچال حین کار دستگاه، صدای تق تق شنیده شود. بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدامی، از وجود نداشتن چنین ظرف یا وسیله‌ای داخل یخچال اطمینان حاصل کرد.

خراب بودن کدام یک از قطعات یخچال می‌تواند علت صدای یخچال باشد؟

در صورتی‌که علت صدای یخچال تراز نبودن سطح زیر آن یا وجود ظروفی که باعث ایجاد صدا می‌شوند نباشد، بایستی دیگر قطعات یخچال را مورد بازبینی و بررسی قرار داد. معمولاً قطعاتی که با  احتمال بیشتری منجر به ایجاد صدای یخچال می‌شوند، به ترتیب مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در زمان و هزینه‌ها نهایت صرفه‌جویی انجام پذیرد. مشکلات قطعات زیر، به ترتیب، برای تشخیص علت صدای یخچال مورد بررسی قرار می‌گیرند.

۱- پره‌های فن‌های اجزای مختلف یخچال

مشکل داشتن پره‌های فن‌های موجود در یخچال یکی از شایع‌ترین عواملی است که می‌تواند باعث ایجاد صدای زیاد در یخچال شود.

فن‌ها به طور کلی قطعاتی هستند که برای خنک شدن قسمت‌های مختلف یخچال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت شکستن و خم شدن این پره‌ها و یا عملکرد نادرست آن‌ها به هر علتی، این قطعات باعث ایجاد سر و صدای زیادی می‌شوند. خوشبختانه چنان‌چه خراب بودن پره‌ها علت صدای یخچال باشد، می‌توان با هزینه‌ی نسبتاً کمی آن‌ها را تعمیر یا تعویض کرده و مشکل را برطرف نمود.

۲- فن کمپرسور و اواپراتور یخچال

در بسیاری از موارد فن کمپرسور یا اواپراتور یخچال بر اثر کارکرد طولانی دچار مشکل می‌شوند. علاوه بر این ممکن است میزان روغن موجود در فن برای کارکرد صحیح آن کافی نباشد. به هر صورت فرسودگی فن کمپرسور و اواپراتور یخچال و خشک بودن آن می‌تواند مانع از کارکرد صحیح فن شده و باعث ایجاد صدای زیادی در یخچال شود. چنین مشکلی با روغن‌کاری فن یا تعویض آن با قطعه‌ای نو برطرف خواهد شد.

۳- موتور فن کندانسور

کندانسور یکی از اجزای یخچال است که وظیفه‌ی خنک کردن گاز مبرد یا همان گاز یخچال، برای خنک نگاه داشتن قسمت داخلی آن، را بر عهده دارد. در بسیاری از یخچال‌ها از فن برای خنک کردن کندانسور استفاده می‌شود. موتور این فن که معمولاً در قسمت زیرین یخچال تعبیه می‌گردد، ممکن است بر اثر عواملی مانند کثیف شدن بیش از اندازه‌، به درستی کار نکند یا حتی به کلی از کار بیفتد.

چنان‌چه علت صدای یخچال خراب بودن موتور فن کندانسور باشد، معمولاً نشانه‌های دیگری نیز همزمان با صدای زیاد یخچال مشاهده خواهند شد. نشانه‌هایی که خبر از خراب بودن موتور فن کندانسور می‌دهند شامل روشن و خاموش شدن مکرر یخچال در فواصل زمانی کوتاه، تجمع آب زیر یخچال و … هستند. درصورت مشاهده‌ی این نشانه‌ها همزمان با صدای زیاد یخچال لازم است تا این قسمت از یخچال توسط تعمیرکار متخصص کاملاً تمیز شود یا در صورت لزوم قطعه‌ای نو را جایگزین قطعه‌ی آسیب دیده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *